REweLACJE to materiał wideo na YouTube’owym kanale Szpiegul.pl, w którym w jedną całość składam Relacje, które zamieściłem w mediach społecznościowych w danym miesiącu. To już szósty odcinek, z materiałami pochodzącymi z czerwca 2020 roku.
Zapraszam serdecznie 🙂
Cykl REweLACJE, czyli kolejny odcinek pamiętnika, w którym (jak w lustrze – a przypominam, iż świat szpiegostwa nazywany jest Krainą Luster!) zobaczysz co dzieje się na Blogu… a w zasadzie poza nim! Nie jest to żaden Szpiegul „od kuchni„, lecz do Twojej dyspozycji oddaję całą masę perełek i diamentów Bloga. A czasami jest po prostu zabawnie 😉
O CZYM PRZECZYTASZ
- o polecanych przeze mnie książkach i filmach związanych z tematyką Bloga,
- o detalach (nie tyle szczegółach, co szczególikach) pracy wywiadowczej i kontrwywiadowczej (w tym jakie cztery główne typy czynności wykonują),
- o różnorakich historiach wywiadowczych (jak choćby wykorzystaniu rozwiązań organizacji masońskich dla spraw narodowych),
- o wyjątkowych sentencjach stworzonych przez wyjątkowych ludzi (np. Terrego Pratchetta i Marka Twaina),
- o tym, czym zajmuję się aktualnie, pracując na Blogiem i jego „okolicami” (czyli głównie w mediach społecznościowych).
A przy okazji...
Jeśli interesuje Cię tematyka Bloga:
dołącz do grupy na Facebooku
obserwuj Fanpage Bloga na Facebooku
zasubskrybuj Newsletter
obserwuj Instagram
I nie zapomnij zaglądać na Vloga i odsłuchiwać Podcastów🙂
TUTAJ zostaniesz Patronem Bloga!
Zaś jeśli jeszcze nie wiesz kim jestem, to przeczytasz o mnie zarówno na Blogu, jak i na LinkedIn.
Miłego czytania 😉
A TERAZ PO KOLEI…
Odcinek 006
WPISY
♦ 3 czerwca
Dziś w Relacji: COOLTURKA.
Aw niej dwie książki o zarządzaniu i nie tylko:
„RozGROMić konkurencję. Sprawdzone w boju strategie dowodzenia, motywowania i zwyciężania„
„Szefologika, czyli logika szefowania„
Autorzy: gen. Roman Polko z żoną, dr Pauliną Polko.
Tematyka? Jak w tytułach. Dobre! Czyta się dość lekko. Polecam!
♦ 4 czerwca
Dziś w Relacji: DETAL.
I tajemniczy, choć modny dziś w branży, skrót: TSCM.
Technical Surveillance Counter-Measures czyli wykrywanie i przeciwdziałanie środkom nadzoru technicznego (tzw. technice operacyjnej).
♦ 5 czerwca
Dziś w Relacji: CYTACIK.
„Nigdy się nie tłumacz. Przyjaciele tego nie potrzebują, a wrogowie i tak nie uwierzą„
To Mark Twain. I wszystko jasne…
♦ 6 czerwca
Dziś w Relacji: STORY.
Konspiratorzy polscy XIX wieku pełną garścią korzystali z doświadczeń organizacji wolnomularskich. Tworzyli loże i struktury przypominające masońskie, ale to były organizacje konspiracyjne patriotyczne.
Ich celem była wolna Polska.
Skąd wiedzieli jak działają? Cóż, przyszły na tereny Rzeczpospolitej wraz z Napoleonem…
Tym właśnie było Wolnomularstwo Narodowe oraz Narodowe Towarzystwo Patriotyczne założone przez mjr. Waleriana Łukasińskiego…
Od włoskich karbonariuszy („…do Polski z ziemi włoskiej…”) swoje struktury tzw. piątek wzięła Organizacja Bojowa PPS Józefa Piłsudskiego. Nieco później powtórzono tą strukturę w 1939 roku tworząc ZWZ AK (więcej o tych smaczkach opowiem w odcinku OSS na YouTube’owym kanale Szpiegul.pl, poświęconym organizacji Bojowych Organizacji)…
To zawsze były konspiracyjne organizacje patriotyczne!
♦ 8 czerwca
Dziś w Relacji: COOLTURKA.
To nie książka. To kopalnia wiedzy podana w formie zbeletryzowanej.
Pete Earley „Towarzysz J„, Poznań 2008
Zawodowe wspomnienia dezertera z wywiadu rosyjskiego (wcześniej: radzieckiego). Po roku 90′ służył m.in w Polsce. Przed swoją ucieczką w 2000 roku był rezydentem SWR w USA. Zmarł w 2010…
♦ 9 czerwca
Dziś w Relacji: DETAL.
Tajne przeszukanie
- to wejście funkcjonariuszy służb do pomieszczenia lub środka transportu bez wiedzy i zgody jego dysponentów w celu przeszukania przeprowadzonego w sposób niepozostawiający śladów 😉
♦ 10 czerwca
Dziś w Relacji: CYTACIK.
„Człowiek powinien przyjąć prawdę, bez względu na to, skąd przychodzi„
To sentencja Majmonidesa. Staje się bardziej zrozumiała, gdy weźmiemy pod uwagę kim był ten filozof. Jest bowiem znany również pod innymi imionami: rabbi Mosze ben Majmon, Rambam, Abu Imran Musa Ibn Majmun.
Urodził się w Kordobie, w roku 1135, był lekarzem i zmarł w Kairze roku pańskiego 1204. Jest uznawany za głównego przedstawiciela arystotelizmu żydowskiego.
I chyba jest już jasne dlaczego akurat on mógł powiedzieć coś tak prawdziwego…
♦ 11 czerwca
Dziś w Relacji: STORY.
Eugene Francois Vidoq (1775-1857) to francuski awanturnik, złodziej i galernik, a następnie twórca policji kryminalnej (fr. Sûreté Nationale), której był pierwszym szefem. Później zaś otworzył pierwsze prywatne biuro detektywistyczne ery nowożytnej.
Dla wybitnego polskiego pisarza i znawcy epoki napoleońskiej, Waldemara Łysiaka, Vidoq zwany „królem galer„, jest jednym z czterech asów służb policyjno-wywiadowczych Napoleona: ♦ Asem Karo ♦ 😉
Pisarz poświęcił mu jeden z rozdziałów genialnej książki „Empirowy pasjans„.
Zaś w 2001 roku nakręcono świetny film grozy (?) pt. „Vidoq„, w którego wcielił się rewelacyjny Gerard Depardieu. Film przekazuje atmosferę epoki, lecz nijak ma się do rzeczywistych wydarzeń 😉
♦ 12 czerwca
Dziś w Relacji: MIEJSCÓWKA.
Twierdza Srebrna Góra to największa twierdza górska w Europie!!!
Wzniesiono ją w latach 1765–1777 koło Srebrnej Góry na Dolnym Śląsku. Składa się łącznie z sześciu (!) fortów.
Lata świetności twierdzy trwały do 1800 roku (kiedy to zmarł Fryderyk Wilhelm II, jeden z największych jej zwolenników). W tym samym roku fortyfikacje odwiedził ówczesny ambasador USA w Berlinie, John Quincy Adams (prezydent USA w latach 1825–1829).
Ostatni żołnierze opuścili ją w 1867 roku.
W fortach Ostróg (Spitzberg) i Wysoka Skała (Hohenstein) utworzono karny obóz jeniecki, Oflag VIII B (15 grudnia 1939 – 1 września 1941) dla polskich oficerów. Więziono tu łącznie ponad 300 osób, w tym m.in. dowódcę Obrony Wybrzeża z 1939 roku – kontradmirała Józefa Unruga oraz komandora Stefana Frankowskiego.
Do historii przeszła śmiała ucieczka w nocy z 5 na 6 maja 1940 r. z Oflagu VIII B dziewięciu polskich oficerów (m.in. Tadeusza Jasickiego, Michała Niczki, Jędrzeja Giertycha). Trzech z nich zdołało przedostać się do Nysy. Stamtąd przez Czechy, Słowację, Węgry, Jugosławię i Turcję dotarli do Syrii, gdzie formowała się Brygada Strzelców Karpackich (walczyli w Libii pod Tobrukiem). Pozostałych sześciu (grupę Niczki i Giertycha) schwytano…
Jest co zwiedzać… i co fotografować…
♦ 15 czerwca
Dziś w Relacji: COOLTURKA.
Marc Goodman „Zbrodnie przyszłości. Jak cyberprzestępcy, korporacje i państwa mogą używać technologii przeciwko tobie„, Gliwice 2016
I o tym dokładnie jest ta książka. Tym bardziej jest na czasie 😉
Autor to były policjant z Los Angeles, który od zwykłego policjanta awansował aż do do specjalisty – stratega działań antyterrorystycznych.
Książka pełna jest konkretów i przykładów z życia wziętych. Koniecznie należy ją przeczytać. A później nie da rady patrzeć na PC, laptopa, czy smartfona w ten sam sposób.
Goodman opisuje skąd nadciąga burza, jaka jest przyszłość przestępczości w cyberprzestrzeni oraz jak przetrwać postęp i co możesz zrobić z tą wiedzą.
Serdecznie polecam!
♦ 16 czerwca
Dziś w Relacji: DETAL.
Czym jest przestępczość kołnierzyków białych, różowych i niebieskich?
To przestępczość gospodarcza i finansowa na szkodę biznesu. Czyli to, co określamy mianem nadużyć gospodarczych (wszystkie te oszustwa i fraudy).
Kolory kołnierzyków oznaczają przynależność do danego szczebla hierarchii firmowej, a co za tym idzie do możliwości popełniania przestępstw na szkodę Firmy:
- kołnierzyki białe to pracownicy umysłowi cieszący się powszechnym zaufaniem (prawnicy, finansiści, urzędnicy, szefowie),
- kołnierzyki różowe to pracownicy, którzy nie wykonują pracy fizycznej (lub wykonują, ale nie jest ona ciężka), będący na niższych stanowiskach niż białe kołnierzyki (są to na przykład pracownicy sekretariatu, handlowcy),
- kołnierzyki niebieskie to pracownicy fizyczni, produkcji lub administracji niskiego szczebla.
I od razu widzimy ich potencjalne możliwości w byciu nieuczciwym na niekorzyść Firmy… Na szczęście wielu ludzi nie ma okazji do sprawdzenia swojej uczciwości 😎
Więcej na ten temat na przykład w tym artykule (którego nie jestem autorem) 😉
♦ 17 czerwca
Dziś w Relacji: DŻOB.
Systematycznie łączę kropki, dot-2-dot, daną z daną, fakt z faktem, w końcu informację z informacją. I tak powstaje artykuł, z którego już w tej chwili jestem bardzo zadowolony. Właśnie piszę o tym, jak działa amerykański wywiad. A konkretnie opowiadam o tajnych operacjach! A temat jest (co najmniej) fascynujący. Fascynujący!!!
Czy uda mi się opublikować już jutro? Taką mam nadzieję 😁 A właściwie: taki mam plan!!!
♦ 18 czerwca
Dziś w Relacji: CYTACIK.
„To, co w ogóle jest warte zrobienia, warto zrobić dobrze„
To powiedziała Ellen G. White, amerykańska pisarka (1827-1915), wizjonerka i śniąca, współzałożycielka Kościołu Adwentystów Dnia Siódmego. Jak widać wiedziała co mówi 😇
♦ 19 czerwca
Dziś w Relacji: MIEJSCÓWKA.
Konstantynopol, Bizancjum, Istambuł i Stambuł. Przepiękne, starożytne miasto. I jednocześnie współczesne bardzo. Słuchaliście uważnie? Bo jest tak:
- był bazą Abwehry na calutki Bliski Wschód – to prawda,
- wywiad niemiecki pozyskał agenta w brytyjskiej ambasadzie; słynnego Cicero (Elyas Bazna) – to prawda,
- był miejscem największych sukcesów niemieckiego wywiadu – to już nie jest prawda 😎
Ciekawostka: aż do 1945 roku Turcja była neutralna. Dlatego też wszystkie liczące się państwa miały swoje komórki wywiadu właśnie w Stambule. Był tam nawet Hans Kloss w jednym z odcinków serialu 😁
♦ 22 czerwca
Dziś w Relacji: DŻOB.
I dobra wiadomość jest taka, że nasza książka o przeciwdziałaniu szpiegostwu gospodarczemu wyjdzie w tym roku. Byłoby fantastycznie, gdyż prezent bożonarodzeniowy byłby odfajkowany! I to sensownie 😉
No, chyba żeby wprowadzono kolejny stan epidemiologoczno-pandemionielogiczny i system tego nie wytrzyma. Wtedy to ja już nie wiem…
Ale wiem jedno: Będzie dobrze!!!
♦ 23 czerwca
Dziś w Relacji: COOLTURKA.
Sławomir Jóźwiak „Wywiad i kontrwywiad w państwie zakonu krzyżackiego w Prusach„, Wydawnictwo: Muzeum Zamkowe w Malborku 2004
Wiem, że już jeden zakup tej książki z mojego polecenia miał dziś miejsce. Dlatego wszystkim zainteresowanym tematem polecam serdecznie 266 stron fascynującej lektury!!!
W rozdziale pierwszym omówiono organizację wywiadu krzyżackiego w państwie zakonnym w Prusach na poziomie władz centralnych i terytorialnych.
W rozdziale drugim przeanalizowano główne kierunki zainteresowań wywiadu krzyżackiego na terytoriach sąsiednich w okresach pokoju i wojny.
W rozdziale trzecim omówiono źródła i sposoby pozyskiwania poufnych informacji.
Kontrwywiad jest przedmiotem analizy rozdziału czwartego.
W rozdziale piątym znajdziemy sporo o wiarygodności pozyskiwanych informacji o charakterze wywiadowczym.
Jeśli zaś ktoś chciałby pogłębić wiedzę organizacji państwa zakonnego, to warto zajrzeć do innej książki tego samego autora: „Centralne i terytorialne organy władzy Zakonu Krzyżackiego w Prusach w latach 1228-1410. Rozwój – przekształcenia – kompetencje” Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 2012 😉
♦ 24 czerwca
Dziś w Relacji: CYTACIK.
O tym, jak skutecznie manipulować ludźmi:
„Ludzie chcą kłamstw, które pomagają im żyć„
Słowa te napisał Terry Pratchett w książce „Nacja„.
Tak się ciekawie składa, że akcja tej powieści dzieje się w świecie alternatywnej rzeczywistości, ogarniętym ŚMIERTELNĄ epidemią (sic!). Główny bohater (Mau) jest ostatnim, żywym mieszkańcem małej pacyficznej wyspy (Nacji), który musi odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
♦ 25 czerwca
Dziś w Relacji: DETAL.
I wyjaśniam kwestię, która często umyka.
Współczesne służby specjalne wykonują (w różnym zakresie) cztery, zupełnie odrębne (różne) typy czynności:
- operacyjno-rozpoznawcze,
- analityczno-informacyjne,
- dochodzeniowo-śledcze,
- kontrolno-nadzorcze.
Gwoli wyjaśnienia: każdy dany typ czynności realizowany jest przez odrębne jednostki (komórki) organizacyjne danej służby specjalnej (i przez różnych funkcjonariuszy). To powinno być żelazną zasadą (najistotniejszą). Ale, może być różnie. Złamanie tej zasady ma jednak swoją cenę (różnego typu „wpadki”).
♦ 29 czerwca
Dziś w Relacji: COOLTURKA.
Opublikowałem na Facebook’owej Grupie Szpiegul.pl znalezione w sieci, interesujące wywiady z Piotrem Wrońskim i Włodzimierzem Sokołowskim vel Vincentem V. Severskim, dziś autorami świetnych powieściowych cykli szpiegowsko-sensacyjnygh, a wcześniej oficerami wywiadu.
Niewiele osób jednak wie, iż za PRL obaj (ponoć pracowali „biurko w biurko”) byli podwładnymi płk. Henryka Bosaka.
Henryk Bosak to nieco zapomniany autor rewelacyjnego szpiegowskiego cyklu powieściowego o „Rezydencie” wywiadu. Do zdobycia w antykwariatach…
A może jakieś wydawnictwo podjęłoby się nowych wydań? Są świetne!!! A przy tym to niemal gotowe scenariusze filmowe 😁
Kolejność książek cyklu o Rezydencie:
1) Rezydent z Genewy
2) Werbownik
3) Oficer Centrali
4) Wnuk generała
5) Rezydenci i agentki
6) Wywiadowcza wiza
7) Kurier z Brukseli
8) Konspiracyjny łącznik
9) Rezydent odszedł na zawsze.
♦ I to byłoby na tyle 😉
NA ZAKOŃCZENIE
Aby niczego nie przegapić przypominam, że…
jeśli interesuje Cię tematyka Bloga:
- czytaj Bloga
- zasubskrybuj Newsletter
- dołącz do grupy na Facebooku
- obserwuj stronę Bloga na Facebooku
- obserwuj Instagram
- zaglądaj na YouTube
- słuchaj Podcastu
- zostań PATRONEM!
A tymczasem…
Do zaczytania!
Piotr Herman
Serdecznie Cię witam!!! I przy okazji: Tak, to ja jestem na tym zdjęciu 😉 Piszę o służbach mniej lub bardziej tajnych, gdyż doskonale rozumiem ich specyfikę. Tak się bowiem składa, że zanim zostałem szkoleniowcem Wywiadu Bezpieczeństwa Biznesu CSI (Corporate Security Intelligence) byłem oficerem polskich służb specjalnych. A obecnie przekazuję praktyczną wiedzę i umiejętności niezbędne dla biznesowych: researcherów (czyli wywiadowców), analityków (i to nie tylko wywiadowczych), bezpieczników (czyli wszelakich specjalistów ds. bezpieczeństwa) oraz strategów biznesowych (co oznacza również menadżerów i kierowników różnego autoramentu, a także top managementu). I na tym zarabiam. A Blog i podcasting to moje prezenty dla Ciebie 😎